Home Baza wiedzy Jak skutecznie i szybko umyć drzwi?

Jak skutecznie i szybko umyć drzwi?


opublikowane 14 lut 2024

3 minuty

W trakcie tzw. sezonowych czy poremontowych porządków skupiamy się przede wszystkim na myciu okien. Równie ważne jest jednak dokładne wyczyszczenie drzwi wejściowych. Stanowią one wizytówkę nie tylko nieruchomości, ale też gospodarzy. Warto więc zadbać o to, by prezentowały się nienagannie. Czym umyć brudne drzwi? Jak czyścić i pielęgnować drzwi zewnętrzne? Czym wyczyścić drzwi z okleiny, drewniane, aluminiowe? Jakie są metody na zżółknięte drzwi? Sprawdź!

Od czego zacząć czyszczenie drzwi? Odkurzanie

Zanim przystąpisz do czyszczenia drzwi zewnętrznych na mokro, należy usunąć z ich powierzchni kurz, pył i innego typu suche zabrudzenia. Na początek warto skrzydło drzwiowe, próg oraz ościeżnicę i zawiasy wyczyścić z luźnego brudu za pomocą odkurzacza. Aby uniknąć zarysowań powierzchni, koniecznie zastosuj końcówkę do rury ze szczotką. Potem suchą szmatką wytrzyj dokładnie odkurzone elementy, aby przygotować je do mycia. Jeśli ściereczka mocno się zabrudzi podczas tego etapu czyszczenia drzwi zewnętrznych, wymień ją na czystą lub dokładnie i kilkukrotnie wypłucz. Dlaczego to ważne? Stosowanie w kolejnych fazach mycia drzwi wejściowych zabrudzonych kurzem ścierek może prowadzić do powstawania nieestetycznych mazów.

Jak skutecznie wyczyścić drzwi wejściowe? Mycie na mokro

Odkurzone drzwi najczęściej nadal są brudne, więc nie powinno się poprzestawać na tym etapie czyszczenia stolarki drzwiowej. Na powierzchni skrzydła drzwiowego, ościeżnicy, ale też zawiasów mogą być widoczne także zacieki od wody deszczowej, odchody owadów i ptaków, zaschnięte elementy roślin czy różnego typu plamy np. z wylanych przypadkiem napojów. Aby skutecznie wyczyścić drzwi z takich zabrudzeń, konieczne jest ich umycie na mokro. Najpopularniejsze typy drzwi zewnętrznych to: drzwi drewniane, drzwi stalowe z okleiną, drzwi aluminiowe oraz drzwi PVC z okleiną. Zanim przystąpisz do pracy, sprawdź więc, jakie metody czyszczenia drzwi polecane są przez producenta Twojej stolarki drzwiowej (patrz niżej). Najpierw ściereczką zmoczoną w roztworze ze środkiem do czyszczenia myj skrzydło drzwi od dołu do góry. Następnie już ściereczką zmoczoną w czystej wodzie od góry do dołu.

Zobacz też:

Aluminiowe czy drewniane, jakie drzwi wybrać?

Czym umyć drzwi zewnętrzne? Narzędzia i preparaty

Producenci odradzają podczas mycia drzwi zewnętrznych stosowanie drapiących szmatek, gąbek czy szczoteczek. Nie polecają również wykorzystywania silnych środków czyszczących, np. z szorującymi mikrogranulkami, alkoholem. Najlepiej sprawdzi się woda z mydłem lub delikatnym płynem do mycia naczyń. , który jest odpowiedni do każdego rodzaju drzwi zewnętrznych (o ile solidnie wyrznie się ściereczkę). W przypadku wejściowych drzwi drewnianych można wykorzystać też specjalne środki, np. mleczka do pielęgnacji drewna, a przy aluminiowych preparaty do aluminium. Niegdyś białe drzwi, które zżółkły po czasie, odświeżysz roztworem wody z sodą. Przed zastosowaniem takiego środka czyszczącego wykonaj jednak próbę w niewidocznym miejscu. Pozwoli to upewnić się, że soda nie reaguje z powierzchnią drzwi, np. lakierem czy okleiną.

Zobacz też:

Drzwi aluminiowe czy PVC? Które wybrać?

Jak czyścić drzwi zewnętrzne? Mycie klamki

Klamka jest niezwykle ważnym elementem drzwi zewnętrznych. Niezależnie od tego, czy Twoje drzwi wyposażone są w klamkę naciskaną, gałkę czy pochwyt, warto pamiętać o ich regularnym myciu. W końcu to właśnie klamka jest dotykana przez wszystkich domowników i gromadzi na sobie zabrudzenia z ich rąk, a także naskórek i pot. Najczęściej przy drzwiach zewnętrznych stosuje się klamki aluminiowe, mosiężne, stalowe (w tym chromowane, niklowane czy malowane proszkowo). Należy je czyścić albo wilgotną szmatką, np. zmoczoną w roztworze wody i płynu do naczyń, a następnie wycierać do sucha. Można też zastosować specjalne preparaty do elementów metalowych, np. do aluminium. Niektórzy polecają, dla lepszego odtłuszczenia powierzchni klamki, zastosowanie podczas tego etapu mycia drzwi zewnętrznych delikatnego roztworu wody z octem (np. w proporcjach 4:1).

Jak pielęgnować drzwi wejściowe? Konserwacja zawiasów

Wydaje się, że drzwi zewnętrzne są już wyczyszczone i można odpocząć? Jeśli myjesz drzwi wejściowe regularnie co dwa, trzy tygodnie, rzeczywiście pora na relaks. W sytuacji, gdy są one czyszczone raz czy dwa razy w roku czeka Cię jeszcze jedno zadanie. Wiosenne, jesienne czy poremontowe sprzątanie warto uzupełnić o konserwację zawiasów drzwi wejściowych. Dzięki temu będą one nie tylko działać niemal bezgłośnie, ale też bezawaryjnie i płynnie. Czyszczenie zawiasów w drzwiach wejściowych również warto zacząć od odkurzenia. Potem polecamy przetarcie ich najpierw zwilżoną, a następnie suchą szmatką. Ostatnim krokiem jest naoliwienie ich mechanizmu z wykorzystaniem specjalnych olejów czy preparatów do zawiasów.

Chcesz poznać więcej praktycznych porad dotyczących czyszczenia domu, mieszkania czy ogrodu? Sprawdź nasz blog!

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów