Home Baza wiedzy Jakie okna do domu parterowego wybrać?

Jakie okna do domu parterowego wybrać?


opublikowane 12 lut 2024

3 minuty

W ostatnich latach rośnie popularność domów parterowych. Dlaczego? Inwestorzy nie tylko szukają oszczędności, zmniejszając powierzchnię mieszkalną. Coraz młodsze społeczeństwo podążą też za trendem minimalizmu, a także docenia proste bryły – zwłaszcza z płaskimi dachami. Niezależnie od powodu wyboru domu parterowego warto wyposażyć go w dobrej jakości stolarkę. Na co zwrócić uwagę, wybierając okna do domu parterowego? Sprawdź!

Jakie okna do domu parterowego? Ciepłe!

Budujesz nowoczesny dom parterowy z płaskim dachem, a może tradycyjny dom parterowy z dachem kopertowym? W obu przypadkach potrzebujesz ciepłych okien. Tylko stolarka o odpowiednio niskim współczynniku przenikania ciepła stanowić będzie skuteczną barierę przed chłodem lub upałami, a zimą przed stratami ciepła z pomieszczeń. O ile izolacyjność cieplna okien jest ważna w przypadku każdego typu budynków, o tyle w domach parterowych jest kluczowa. Dlaczego? W takich nieruchomościach na jednym poziomie znaleźć się muszą wszystkie pomieszczenia. Na parterze znajdziesz więc zarówno pomieszczenia tzw. dzienne, np. kuchnia, łazienka, salon, przedpokój czy pralnia, jak również nocne czy prywatne, np. sypialnie, pokoje dzieci, garderoby. Oznacza to większą liczbę okien, a często – zwłaszcza w domach pasywnych i energooszczędnych – także większą ich powierzchnię.

Podczas budowy domu parterowego warto więc postawić na ciepłe okna o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła Uw. Najlepsze parametry mają okna z dużymi przeszkleniami, pakietami trzyszybowymi i o wąskich ramach. Idealnie, jeśli w domu parterowym szyby dodatkowo pokryte są powłoką antyemisyjną, a spalające je ramki są wykonane z tworzywa sztucznego lub stali. W najbardziej zaawansowanych, a więc najszczelniejszych i najcieplejszych oknach (do domu parterowego, ale też każdego inne) stosuje się też nowoczesne technologie. W OKNOPLAST wykorzystujemy m.in. blokadę termiczną SpaceBlock z areożelu (np. w modelu Winergetic Premium Passive).

Zobacz też:

Co to właściwie są ciepłe okna i jakie mają zalety?

Ciche okna do domu parterowego

W domach parterowych, jak już zostało wspomniane, sypialnie ulokowane są na poziomie zerowym. Chociaż zazwyczaj projektanci starają się je umieszczać w części domu skierowanej na ogród, nie zawsze jest to możliwe. Zwłaszcza na działkach narożnych istnieje spore ryzyko, że sypialniane okna w domu parterowym skierowane będą na ruchliwą ulicę czy uczęszczany chodnik. W takim przypadku, aby efektownie wypoczywać nocą, niezwykle ważne jest zadbanie o odpowiednią akustykę wnętrza. Hałasy z zewnątrz dobrze wyciszą m.in. okna do domu parterowego o grubych pakietach szybowych. Co ciekawe, wpływ na właściwości akustyczne okien ma także kształt szyb – lepiej wyciszają te prostokątne.  Dodatkową ochronę przed hałasem dają szyby laminowane folią akustyczną.

Wybierając okna do domu parterowego, warto zwrócić też uwagę na poziom tłumienia hałasu, czyli Rw. Zazwyczaj wynosi on ok. 30-32 decybeli, ale okna dźwiękoszczelne są znacznie cichsze. Potrafią one redukować dźwięki z zewnątrz nawet o 36 decybeli (np. Oknoplast Winergetic Premium, Pixel). Niezwykle ważne jest także prawidłowe zamontowanie okien w domu parterowym. Jeśli montaż przeprowadzony będzie niestarannie lub niezgodnie ze sztuką, mogą powstać mostki termiczno-akustyczne. To niewidoczne gołym okiem „wrota” dla hałasu z zewnątrz.

Zobacz też:

Ciche okna, czyli jakie?

Okna do domu parterowego – pamiętaj o bezpieczeństwie

Najwięcej włamań do domów (parterowych, ale nie tylko) odbywa się przez okna i drzwi balkonowe. Planując budowę domu z parterem bez piętra, zadbaj więc o wybór bezpiecznej stolarki. Jakie okna do domu parterowego zapewnią najwyższy poziom bezpieczeństwa antywłamaniowego? Najlepiej sprawdzą się modele wyposażone w odpowiednie rozwiązania techniczne – klamki z kluczykiem, specjalne okucia, ruchome czopy zapobiegające podważeniu skrzydła okiennego i szyby laminowane folią PVB lub hartowane. W OKNOPLAST stosujemy m.in. antywyważeniowe zaczepy przykręcone bezpośrednio do stali zamkniętej w ramie, a także łączące się z nimi okucia Winkhaus ProLight.

Nasze okna do domów parterowych i piętrowych mają też płytki antyrozwierceniowe umieszczone w okuciu. Jest to dodatkowe zabezpieczenie przed uszkodzeniem przez włamywacza mechanizmu otwierającego. Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa okien do domu parterowego stosujemy też wklejane pakiety szybowe i listwy przyszybowe, których nie można siłowo wepchnąć do pomieszczenia. Poziom ochrony antywłamaniowej przy oknach do domu parterowego można podnieść przez montaż kontraktonów. Te niewielkie, trudne do zlokalizowania elementy podłącza się do systemu alarmowego lub do systemu inteligentnego domu (np. OKNOPLAST Smart Home). Przy próbie niekontrolowanego otwarcia otrzymujesz wtedy informację na smartfon lub tablet.

Zobacz też: Bezpieczne okna, czyli jakie?

Szukasz inspiracji dotyczących trendów architektonicznych? Sprawdź nasze profile w mediach społecznościowych.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów