Home Baza wiedzy Nowoczesne okna na wymiar – jakie wybrać?

Nowoczesne okna na wymiar – jakie wybrać?


Okna na wymiar - Oknoplast

opublikowane 21 lis 2023

4 minuty

Wiele domów, które budowane były lata temu, wymaga nieszablonowego podejścia w kontekście stolarki okiennej. Nowoczesne okna na wymiar to rozwiązanie, które pozwala wielu inwestorom dopasować nowoczesne systemy okienne do budynków z bogatą historią. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć możliwości, jakie oferują nam producenci okien na wymiar oraz omówimy, na co zwrócić uwagę wybierając stolarkę okienną, tak aby cieszyć się nią przez wiele lat.

Spis treści:

 1. Dlaczego warto wybrać okna na wymiar?
 2. Okna na wymiar – z czego mogą być wykonane?
 3. Montaż okien niestandardowych
 4. Na co zwrócić uwagę wybierając okna
 5. Wybór okien, a świadomość ekologiczna
 6. Podsumowanie – co musimy wiedzieć o oknach na wymiar
 7. FAQ

Dlaczego warto wybrać okna na wymiar?

Jedną z największych zalet okien gotowych oprócz niższej ceny jest ich dostępność praktycznie “na już”. Dla wielu osób może być to czynnikiem, który sprawi, że zdecydujemy się na zakup produktu dostępnego w magazynach, na który nie musimy czekać. Jeżeli jednak jesteśmy dopiero na etapie budowy i nie jesteśmy, aż tak bardzo ograniczeni czasem, warto rozważyć wybór okien na wymiar. Personalizacja okien nie ogranicza się już tylko do wyboru koloru, pakietu szybowego, grubości profili oraz materiału, z którego mają być wykonane okna.

Stolarka okienna może być idealnie dopasowana do naszych otworów okiennych, szczególnie tych o nietypowych wymiarach. Wybierając ten typ produktu, możemy stworzyć unikalne wnętrze, w którym każdy element będzie precyzyjnie dopasowany do naszych oczekiwań. Okna wykonane na konkretny wymiar mogą zapewnić nam także lepszą izolację termiczną, a w efekcie niższe rachunki za ogrzewanie. Oszczędzą nam także uciążliwych prac związanych z poszerzaniem i dopasowaniem otworu okiennego.

Okna na wymiar - Oknoplast
Okna na wymiar – Oknoplast

Okna na wymiar – z czego mogą być wykonane?

Wybierając okna na wymiar, możemy wybrać nie tylko ich rozmiar, ale także materiał, z którego zostaną wykonane. Mamy tutaj do wyboru:

 • Drewno – Okna drewniane są estetyczne i trwałe. Drewno jest naturalnym materiałem, który zapewnia dobrą izolację termiczną i akustyczną. Okna drewniane są również łatwe do naprawy i odnawiania.
 • PVC – Okna PVC są trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. PVC jest materiałem, który nie wymaga konserwacji i jest odporny na korozję. Okna te  są również energooszczędne i zapewniają dobrą izolację termiczną i akustyczną.
 • Aluminium – Okna aluminiowe są lekkie i wytrzymałe. Aluminium jest odpornym na korozję materiałem, który nie wymaga konserwacji. Okna aluminiowe są również energooszczędne i łatwe w utrzymaniu czystości.

Montaż okien niestandardowych

Po wybraniu materiału, z którego mają być wykonane nasze okna, przychodzi czas na jeden z najważniejszych etapów procesu, czyli bardzo dokładny pomiar otworu okiennego przez specjalistę w tej dziedzinie. Tutaj każdy błąd może zdecydować o szczelności okien oraz o potencjalnych problemach z ich montażem. Fachowiec ma okazję sporządzić notatki, dla ekipy montażowej, w której określa grubość muru, a także sygnalizuje potencjalne problemy, które mogą wystąpić w trakcie montażu.

Etap ten jest szczególnie ważny, jeżeli w naszym domu chcemy mieć okna niestandardowe np. okrągłe, owalne lub trójkątne. Tego typu spektakularne przeszklenia nie tylko dodają naszym wnętrzom elegancji, ale również znacząco podnoszą wartość nieruchomości, czyniąc ją znacznie atrakcyjniejszą. 

Ostatnim krokiem jest montaż, aby okna służyły nam bezproblemowo przez wiele lat montaż, powinien być przeprowadzony z dbałością o każdy szczegół. Warto powierzyć to zadanie profesjonalnej ekipie montażowej, dzięki czemu nie tylko unikniemy kosztownych błędów, ale również będziemy cieszyć się najwyższą jakością wykonania całego procesu. 

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o oknach niestandardowych zajrzyj tutaj: https://oknoplast.com.pl/blog/okna-nietypowe-wszystko-co-musisz-wiedziec/

Nietypowe kształty okien - Oknoplast
Nietypowe kształty okien – Oknoplast

Na co zwrócić uwagę wybierając okna 

Wybór okien to decyzja, która wpłynie na wygląd, komfort i efektywność energetyczną naszego domu na wiele lat. Zanim złożymy zamówienie, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

 • izolację termiczną – jej współczynnik (Uw) określa nam, w jakim stopniu okna zatrzymują zimą ciepło, a latem chłód w naszym wnętrzu, co przekłada się bezpośrednio na wysokość rachunków. 
 • bezpieczeństwo – sprawdźmy czy interesujący nas model jest wyposażony w okucia antywłamaniowe oraz pakiet szybowy wykonany ze szkła hartowanego, co zabezpieczy dodatkowo nasz dom.
 • gwarancję i serwis – wybierajmy oferty firm, które oferują nie tylko  przedłużoną gwarancję na swoje produkty, ale również cechują się dobrą obsługą po sprzedażową, co zapewni nam spokój przez wiele lat.

Wybierając okna o niestandardowych kształtach lub wymiarach ponosimy większe koszty, dlatego warto zabezpieczyć te produkty w szczególny sposób. Tak wypowiadają się na ten temat eksperci: 

Zakup okien jest długoterminową, poważną inwestycją, która może stanowić od 5 do nawet 10 procent kosztów budowy domu. W OKNOPLAST wiemy, że jakość naszych produktów ma kluczowe znaczenie dla komfortu życia, bezpieczeństwa oraz kosztów utrzymania ciepła w budynku. Ubezpieczenie Assistance „Bezpieczne Okna” wniesie do życia klienta więcej pewności i spokoju. Jest idealnym rozwiązaniem na wypadek zniszczenia okien PVC w wyniku włamania lub gwałtownych zjawisk atmosferycznych. 


Tomasz Radecki

Dyrektor Handlowy OKNOPLAST

Wybór okien, a świadomość ekologiczna

Każdy proces produkcyjny pochłania nie tylko materiały potrzebne do stworzenia produktu, ale również wodę, energię elektryczną i cieplną oraz powoduje emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Czym więc tak właściwie jest proces ekologicznej, zrównoważonej produkcji? Przede Wszystkim to świadomy wybór ekologicznych surowców, w przypadku okien z PVC produkowanych w Unii Europejskiej mamy pewność, że nie uwalniają do powietrza szkodliwych składników. Wybierajmy także  produkty, które po okresie eksploatacji możemy poddać procesowi recyklingu zamiast utylizacji. Ostatnim aspektem są zaawansowane technologicznie pakiety szybowe, które dzięki swojej konstrukcji mogą w znacznym stopniu ograniczyć straty energii w naszym domu. 

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej, przeczytaj: https://oknoplast.com.pl/blog/okna-ekologiczne-co-to-wlasciwie-znaczy/

Podsumowanie – co musisz wiedzieć o oknach na wymiar?

Okna na wymiar są odpowiedzią na potrzeby najbardziej wymagających klientów, ich cena jest wyższa niż standardowych produktów, a czas oczekiwania na ich dostarczenie jest dłuższy. Decydując się na okna niestandardowe, możemy wybrać nie tylko materiał z którego mają być wykonane, ale również ich kształt. Wybierając okna, warto zwrócić uwagę na parametry techniczne oraz na warunki gwarancyjne, a także na ekologiczny aspekt ich produkcji. To wszystko pozwoli nam wybrać okna, którymi będziemy mogli się cieszyć przez wiele lat. 

FAQ – drzwi balkonowe dwuskrzydłowe

Czy okna na wymiar są droższe?

Tak, okna na wymiar mogą być droższe od standardowych rozwiązań ze względu na indywidualny projekt, wymiary i materiały. Jednakże, inwestycja ta przynosi długoterminowe korzyści, takie jak idealne dopasowanie i lepszą efektywność energetyczną, co może przekładać się na oszczędności w przyszłości.

Jakie okna do domu?

Poszukiwane są okna energooszczędne z zaawansowanymi technologiami izolacyjnymi. Trendy nakazują wybór okien inteligentnych, które można integrować z domowymi systemami automatyki, oraz okien o minimalistycznym designie z wąskimi ramami i dużą powierzchnią szkła.

Jakie okna są teraz modne?

Modne są okna, które łączą wysoką funkcjonalność z estetyką. Popularne są duże przeszklenia, które zapewniają maksymalne wykorzystanie naturalnego światła, wąskie profile ramek oraz ukryte zawiasy. Modne stały się także okna o zwiększonej odporności na warunki atmosferyczne oraz zintegrowane z systemami inteligentnego domu.

 

Czy ceny okien będą spadać?

Przewidywanie cen okien jest trudne, gdyż zależą one od wielu czynników, takich jak koszty materiałów, innowacje technologiczne czy zmiany w gospodarce. Obecnie nie ma konkretnych przesłanek sugerujących, że ceny okien znacząco spadną w najbliższym czasie. Zawsze warto jednak śledzić rynek i poszukiwać ofert promocyjnych.

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów