Porady

Sezon grzewczy – jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Pierwsze dni jesieni za nami. Każda kolejna doba jest coraz chłodniejsza. To czas gdy powracają do nas pytania: „Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?”. Na początek warto zastanowić się nad zmianą nawyków, by nie rezygnować z ciepła, a wydać mniej.

Zmienia się klimat i zimy w Polsce są coraz cieplejsze. Nie oznacza to, że taka będzie każda kolejna. Możemy spodziewać się zarówno zim łagodnych, jak i srogich. Jak podkreślają meteorolodzy klimat umiarkowany sprzyja bardzo zróżnicowanym zjawiskom atmosferycznym.

Dla właścicieli domów i mieszkań sprowadza się to do tego, że ogrzewanie pomieszczeń może pracować ze skrajnie różnymi intensywnościami. Niektóre sposoby na obniżenie kosztów ogrzewania są bardzo proste. Na początek zacznijmy od nawyków, które pomogą nam zaoszczędzić w trakcie całego sezonu.

 

NIE ZASŁANIAJ GRZEJNIKA

Sofa ukrywająca niedopasowany do otoczenia grzejnik, łóżko, postawione, by w nocy było cieplej, czy ręcznik pozostawiony aby wysechł, nie są dobrym pomysłem. Kaloryfery wszelkiego rodzaju potrzebują cyrkulacji powietrza. Zasada ich działanie jest prosta: od dołu wpływa chłodne powietrze, które wewnątrz się ociepla, po czym wznosi się do góry. Wszelkie „barykady” obniżają jego skuteczność.

 

Kolorowy kaloryfer ozdobny

 

ZAMYKAJ OKNA

Nawet jeżeli zostawiasz je na tzw. „mikro”, ciepło i tak będzie uciekać. Kiedy chcesz wywietrzyć mieszkanie, rób to intensywnie (otwierając szeroko okna), ale krótko, maksymalnie 15 minut. Przed sezonem polecamy także sprawdzić i ewentualnie dokręcić regulator docisku.

 

Matka z córeczką wyglądają przez okno

 

PRZYKRĘCAJ GRZEJNIKI, KIEDY WYCHODZISZ

Może się to wydawać oczywiste, jednak często o tym zapominamy. Kiedy nie ma nas w domu, temperatura pomieszczeń może być niższa. W takim wypadku, kiedy wrócimy i zaczniemy wietrzyć, nie będzie ciepła, które mogłoby uciec. Zmniejszenie temperatury na grzejnikach, sprawdzi się także w nocy. Nie od dziś wiadomo, że najlepiej śpi się w chłodnym pomieszczeniu. To wpłynie nie tylko na nasze samopoczucie, ale także portfel. Spadku temperatury jednak nie odczujemy.

 

Regulacja ogrzewania w mieszkaniu

 

Co jeszcze warto sprawdzić i co przemyśleć, by zredukować koszty ogrzewania?

Znacznie droższa, ale kluczowa, jest termomodernizacja budynku. Nasz dom działa wtedy w sposób zbliżony do termosu. Dzięki tej inwestycji, zimą zachowane zostaje więcej ciepła, a latem chłodu (zwłaszcza jeśli korzystamy z klimatyzatorów).

Do dzisiaj wiele budynków nie jest wyposażonych w termostaty. Wiele z nich to rozbudowane urządzania umożliwiające precyzyjne sterowanie temperaturą. Termostat oprócz komfortu przebywania w danym pomieszczeniu, pozwala zmniejszyć zużycie energii i w efekcie zaoszczędzić pieniądze.

 

Termostat w mieszkaniu a oszczędzanie na ogrzewaniu

 

Przed zimą, jak i w sezonie, dobrze byłoby sprawdzić, czy kaloryfery nie są zapowietrzone. Często nie zdajemy sobie sprawy, że grzejnik może mieć w sobie więcej powietrza niż wody.

Poczucie komfortu cieplnego to sprawa indywidualna. Jeśli lubimy przebywać zimą w pomieszczeniach w krótkich spodenkach, z pewnością będzie to dość kosztowne dla naszej kieszeni z powodu koniecznego zwiększonej intensywności ogrzewania.

W związku z tym, że ogrzewanie to najczęściej istotny koszt w domowym budżecie warto zastanowić się chwilę, gdy podejmujemy związane z nim decyzje. Zarówno te długotrwałe, jak i doraźne.

 

Zachowaj energię! Dowiedz się, jak działają okna energooszczędne z OKNOPLAST LAB!

 

 

 
Poznaj nasze okna

Skomentuj

Sezon grzewczy – jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry