Home Baza wiedzy Feng shui – 10 zasad tworzenia przestrzeni

Feng shui – 10 zasad tworzenia przestrzeni


Jak urządzić dom w zgodzie z feng shui

opublikowane 13 sty 2023

5 minut

Wnętrza powinny być nie tylko piękne, ale też funkcjonalne, komfortowe i… harmonijne. Aby zrealizować ostatni z punktów, warto sięgnąć po znane od tysięcy lat zasady feng shui. Sprawdź, w jaki sposób drobne zmiany aranżacyjne mogą pozytywnie wpływać na samopoczucie domowników. Przedstawiamy najważniejsze zasady urządzania mieszkania zgodnie z filozofią feng shui.

Feng shui po chińsku oznacza wiatr i wodę, które niewidzialne (wiatr) i nieuchwytne (woda) współistnieją w harmonii. Ta znana od tysięcy lat koncepcja aranżacji m.in. wnętrz i ogrodów, opiera się na pięciu filarach i trzech głównych zasadach. Kluczowymi elementami feng shui są woda, ogień, ziemia i metal, a więc podstawowe siły wszechświata.

Regułami ważnymi dla feng shui są natomiast yin i yang, pięć żywiołów oraz siatka bagua. Jak wierzą Chińczycy, przestrzeń stworzona w zgodzie z feng shui pozwala na swobodne krążenie energii życia chi, czyli osiągnięcie harmonii. Jak w praktyce zaaranżować wnętrze w zgodzie z zasadami feng shui?

Jakie kolory do mieszkania? Barwy zgodne z feng shui

Feng shui w mieszkaniu można zacząć wprowadzać przez zastosowanie odpowiednich kolorów. Barwy, które sprzyjają krążeniu energii chi w salonie czy sypialni, powinny być jasne, spokojne i ciepłe. Doskonale sprawdzą się niezwykle modne w ostatnich sezonach ciepła biel i kolory ziemi, np. beż, jasna szarość, rozbielony brąz. Nie tylko rozjaśniają one przestrzeń, ale też dodają jej przytulnej atmosfery. Unikać trzeb natomiast barw ciemnych, które prowadzą do obniżenia samopoczucia i nie pozwalają się zrelaksować.

Dekoracje feng shui w mieszkaniu

Przepływ energii chi w mieszkaniu lub domu mogą wspierać również odpowiednio dobrane dekoracje. Pomocne w stworzeniu harmonijnego wnętrza są np. takie przedmioty jak: zdjęcia bliskich osób, świece, kadzidełka o przyjemnym zapachu, ozdoby z drewna i/lub metalu. Można sięgnąć też po typowe dla Dalekiego Wschodu akcesoria takie jak gongi, dekoracje z chińskimi symbolami szczęścia.

Podczas aranżacji wnętrz warto pamiętać też o tym, czego należy się koniecznie wystrzegać. Harmonię w pomieszczeniu mogą zaburzać sztuczne i suszone kwiaty, które na dodatek przyciągają kurz.

Naturalne światło – feng shui w mieszkaniu i domu

Osoby aranżujące wnętrza zgodnie z zasadami feng shui duży nacisk kładą na dostęp do światła naturalnego. Promienie słoneczne wpadające do pomieszczeń ma wzmacniać dobrą kondycję zdrowotną domowników, a także poprawiać ich samopoczucie.

Podczas budowy domu warto zastosować siatkę bauga. Pozwoli ona ustalić pomieszczenia, w których przebywa się w ciągu dnia (np. salon) tak, aby ich okna wychodziły na południową stronę domu. Według feng shui warto wybierać duże okna, które wpuszczą do wnętrza więcej światła, takie jak PAVA OKNOPLAST. Powinny one być zawsze czyste, aby nie blokować przepływu chi.

Duże okna fakty i mity
Zobacz też:

Duże okna – fakty i mity

Przedpokój według zasad feng shui

Pomieszczenie, które często traktowane jest po macoszemu podczas aranżacji wnętrz, w feng shui jest niezwykle ważne. To strefa wejścia do domu, pierwsza przestrzeń, z którą stykają się nasi goście. Istotne jest więc, aby od progu wyczuwali oni również w domu dobrą energię. Pomocne będzie zamontowanie lustra. Rozjaśni ono przestrzeń i optycznie ją powiększy. Pamiętaj jednak, aby nie wieszać go naprzeciwko drzwi wejściowych! Zgodnie z zasadami feng shui przedpokój powinien być uporządkowany. Wybierz zamykaną garderobę lub szafę, aby nie „obciążać” przestrzeni rzeczami pozostawionymi na wierzchu. Zadbaj też o to, aby drzwi wejściowe były zawsze czyste i miały widoczny numer mieszkania czy domu oraz czystą wycieraczkę.

Jak urządzić salon według zasad feng shui?

Salon urządzany zgodnie z zasadami feng shui powinien mieć wolną przestrzeń po środku. Meble wypoczynkowe najlepiej ustawiać wzdłuż ścian, dzięki czemu osoby na nich siedzące będą czuły się bezpieczniejsze. Z takiej pozycji możliwe będzie też „objęcie” wzrokiem całego pomieszczenia.

Bliżej centralnej przestrzeni można ustawić okrągły stolik kawowy i okrągły dywan. Zaokrąglone linie pozytywnie wpływają na przypływ chi w pomieszczeniu, dodają wnętrzu też atmosfery spokoju. Pamiętaj, aby salon oświetlić różnymi rodzajami światła rozmieszczonymi na różnych wysokościach. Nie zapomnij też o zapewnieniu odpowiedniej ilości światła naturalnego. Zobacz, jak to zrobić.

Łazienka feng shui – co warto wiedzieć?

Zgodnie z filozofią fen shui łazienka jest miejscem wstydliwym i powinna być jak najbardziej oddalona od salonu. Przestrzeń ta, ze względu na wypływanie wody przez miskę ustępową, prysznic, wannę czy umywalkę, uznawana jest za energetyczną dziurę. Przez nią uciekać ma z domu bogactwo i szczęście.

Jak według feng shui urządzić więc łazienkę? Warto oddzielić strefę czystą, np. wannę, od brudnej, a więc sedesu (np. przegrodą z gliny, kamienia, szkła). Warto też zadbać o to, aby wszystkie krany były sprawne, a deska sedesowa zamknięta. Schowaj wszystkie akcesoria, kosmetyki itp. do szuflad lub szafek. Wykorzystaj za to spiralne muszle, które neutralizują złą energię.

Sypialnia feng shui – podstawowe zasady

Zgodnie z koncepcją feng shui w sypialni niezwykle ważne jest prawidłowe ustawienie łóżka. Jego wezgłowie powinno opierać się o trwałą i bezpieczną ścianę. Nigdy nie należy natomiast stawiać go pod oknem. Optymalna pozycja tego mebla powinna dawać Ci podczas leżenia możliwość zobaczenia przed sobą drzwi do pokoju i całego pomieszczenia.

Feng shui w sypialni zabrania korzystania z urządzeń elektronicznych w pobliżu łóżka, a także nakazuje stosowanie szafek, garderob czy półek zamkniętych. Nie ustawiaj nic pod łóżkiem, bo możesz w ten sposób zablokować przepływ chi. W sypialni feng shui zrezygnuj też z luster, które mogą budzić niepotrzebny niepokój.

Jak urzadzić przytulną sypialnię oknoplast
Zobacz też:

Przytulna sypialnia w 4 krokach

Pokój dziecięcy w zgodzie z feng shui

Podczas urządzania pokoju dziecięcego warto zastosować zasady dotyczące sypialni. Oznacza to więc, że najlepiej sprawdzą się meble o zaokrąglonych krawędziach, wykonane z naturalnego materiału, np. drewna, rattanu, wikliny. Podobnie z materiałami wykończeniowymi – najlepiej sprawdzą się te, które pochodzą z natury i ocieplą wnętrze, np. drewno, glina, terakota. Jakie kolory wybrać do pokoju dziecięcego feng shui? Dobrym pomysłem jest, zwłaszcza u maluchów, zastosowanie jasnych barw, które wprowadzają do pomieszczenia spokój.

Pokój dziecięcy z oknami Prolux OKNOPLAST w kolorze real wood golden oak

Kuchnia feng shui – jak ją urządzić?

Najważniejsza zasada kuchni feng shui dotyczy porządku. Przedmioty najlepiej chować do szafek i szuflad – zwłaszcza noże, które swoimi ostrymi krawędziami źle wpływają na energię chi. Warto też zadbać o ergonomię tego pomieszczenia – o ile to możliwe, najlepiej nie stawiać koło siebie kuchenki (żywioł ognia) i zlewu lub zmywarki (żywioł wody).

Jakie kolory do kuchni feng shui wybrać? Najlepsze będą jasne i pastelowe barwy, które podkreślą przyjazną atmosferę pomieszczenia skupiającego domowników.

Kuchnia połączona z salonem
Zobacz też:

Otwarta kuchnia – tak czy nie?

Gabinet w zgodzie z feng shui

Zasady feng shui mówią jasno – należy wyraźnie oddzielić strefę gabinetową, przeznaczoną do pracy od reszty pomieszczeń. Jeśli nie masz możliwości stworzenia gabinetu w oddzielnym pomieszczeniu, zadbaj, aby biurko było odgrodzone parawanem lub zasłoną. To bardzo ważne zwłaszcza wtedy, gdy pracujesz w sypialni, ponieważ energia yin związana z wypoczynkiem nie może przeplatać się z energia yang – pracy zawodowej. Jak ustawić biurko? Przodem do pokoju, tak aby siedząc, za plecami mieć ścianę.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów