Home Baza wiedzy Budowa domu Jak wybrać dobre okna łazienkowe?

artykuł poradnika "Budowa domu"

Jak wybrać dobre okna łazienkowe?


opublikowane 31 sty 2024

3 minuty

Kupując okna do domu czy mieszkania, najczęściej wybieramy identyczne modele do wszystkich pomieszczeń. Zapominamy, że nieco inne wymagania wobec stolarki okiennej, niż np. w salonie, będzie mieć wilgotna łazienka. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru okien łazienkowych? Jakie okna łazienkowe sprawdzą się w pomieszczeniu z prysznicem, salonie kąpielowym czy toalecie?

SPIS TREŚCI

 1. Odporne na wilgoć okna łazienkowe
 2. Wentylacja w oknach łazienkowych
 3. Łatwość mycia okien łazienkowych
 4. Okna łazienkowe, które zapewnią intymność
 5. Okna łazienkowe w odpowiednim rozmiarze

Odporne na wilgoć okna łazienkowe

Okna łazienkowe bardziej niż stolarka okienna np. w salonie czy sypialni narażone są na kontakt z wilgocią. W łazience wilgotność powietrza podwyższona jest nie tylko podczas i bezpośrednio po kąpieli czy braniu prysznica. Drobinki pary wodnej osadzają się bowiem na wszystkich powierzchniach i wysychają przez kolejne godziny. Okna łazienkowe powinny być więc odporne na kontakt z regularny i długotrwały kontakt z wodą. Lepszym wyborem do łazienki, ale też pralni, są więc od okien drewnianych plastikowe okna łazienkowe z PVC lub modele aluminiowe. Wykonane z polichlorku winylu okna łazienkowe nawet przy regularnym kontakcie z wodą czy parą wodną zachowują swój wygląd, nie odkształcają się. Nie łuszczy się też powierzchnia ich ram okiennych jak np. zdarza się w lakierowanych oknach drewnianych.

Zobacz też:

Jak urządzić łazienkę z oknem?

Wentylacja w oknach łazienkowych

Ze względu na dużą wilgotność w pomieszczeniu okna łazienkowe powinny także umożliwiać bezproblemowe i efektywne jego wietrzenie. Złym pomysłem w łazience jest więc wybór okien nieotwieranych, tzw. stałych czy typu fix. Nawet najlepsza wentylacja grawitacyjna, mechaniczna czy rekuperacja nie będą wystarczające po kąpieli lub braniu prysznica, a nieefektywna wentylacja w łazience jest odpowiedzialna za rozwój pleśni. W takiej sytuacji najlepiej wywietrzyć pomieszczenie, korzystając dodatkowo z okna łazienkowego. Czy konieczne jest uchylanie lub rozwieranie jego skrzydła bądź skrzydeł? Zdecydowanie nie. W OKNOPLAST oferujemy okna łazienkowe (i nie tylko) z systemem efektywnej wentylacji obwodowej effiAIR. Pozwala ona na rozszczelnienie okien łazienkowych na całym obwodzie na szerokość 6 mm. Dzięki specjalnym okuciom z funkcją rozwierną i odstawną zapewnia skuteczną cyrkulację powietrza, jednocześnie chroniąc dom przed włamaniem.

System effiAIR w oknie PROLUX

Łatwość mycia okien łazienkowych

Okna łazienkowe podobnie jak kuchenne, ale bardziej niż stolarka w salonie czy sypialni, narażone są na tworzenie się nieestetycznych zacieków ze skraplającej się pary wodnej. Ważną cechą okien łazienkowych powinno być więc łatwe ich czyszczenie. W takim przypadku znowu najlepszym wyborem okazują okna łazienkowe z PVC, czyli plastikowe. Ich ramy okienne, listwy przyszybowe i szyby można czyścić delikatnymi detergentami i miękkimi gąbkami oraz ściereczkami. Plastikowe profile okienne są też odporniejsze na mikrozarysowania niż np. lakierowane drewno. Podczas wyboru okien łazienkowych łatwych w czyszczeniu znowu warto wziąć pod uwagę to, aby ich skrzydła były otwierane. Umożliwi to mycie okien łazienkowych z obu stron z pomieszczenia, bez konieczności wychodzenia na podwórku czy podstawiania drabiny.

Okna łazienkowe, które zapewnią intymność

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym niezwykle istotne jest zapewnienie intymności. Wybierając więc okna łazienkowe, zwróć uwagę na możliwości, jakie masz w tym zakresie. Możesz oczywiście zdecydować się na klasyczne okna łazienkowe z przezroczystymi szybami i zastosować odpowiednie przesłony okienne wewnętrzne lub zewnętrzne, np. rolety, żaluzje. Lepszym pomysłem wydaje się natomiast wybór okien łazienkowych z szybami ornamentowymi. Są one trwalsze niż popularne ze względu na niską cenę okleiny szyb okiennych. Dodatkowo wyglądają zdecydowanie bardziej estetycznie, ponieważ są one wykonane w całości ze szkła półprzeziernego (bez stosowania folii). Takie okno łazienkowe przepuszcza promienie słoneczne, ale zniekształca obraz, dając poczucie prywatności osobom korzystającym z łazienki.

System WINERGETIC PREMIUM PASSIVE, realizacja OKNOPLAST w Bochni

Okna łazienkowe w odpowiednim rozmiarze

Podczas wyboru okien łazienkowych należy wziąć pod uwagę także ich rozmiar. Jakie wymiary powinno mieć okno łazienkowe? Jeśli planujesz łazienkę z oknem, architekt z pewnością zastosuje popularny wskaźnik 1:12 (powierzchni okna do podłogi pomieszczenia) dla wnętrz, w których spędza się w domu/mieszkaniu mniej czasu. W praktyce oznacza to, że w łazience 4-metrowej powierzchnia okna łazienkowego powinna wynosić co najmniej 0,34 m kw. Odpowiada to oknu łazienkowemu o wymiarach np. ok. 60 x 60 cm. Warto wiedzieć, że przepisy nie zabraniają niewstawiania okien do łazienek, ponieważ są one pomieszczeniami wykorzystywanymi przez bardzo krótki czas. Mimo to zaleca się doświetlanie takich wnętrz promieniami słonecznymi i ich regularne wietrzenie. Możliwe jest to dzięki dobrze dobranym oknom łazienkowym.

Chcesz zamówić dobre okna łazienkowe? Sprawdź naszą ofertę, pamiętając m.in. o wentylacji obwodowej effiAIR i szybach ornamentowych. Na fachową poradę możesz liczyć w jednym z naszych salonów sprzedaży.

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów