artykuł poradnika "Realizacje"
Nowoczesna stodoła w Krakowie. Duże przeszklenia z widokiem

Prosta bryła przykryta dwuspadowym, bezokapowym dachem, połączenie drewna naturalnego i antracytowej blachy, a także przeszklona ściana szczytowa przywodzi na myśl nowoczesną stodołę. I słusznie! Dokładnie taki był zamiar inwestorów, którzy ten budynek postawili w prestiżowej, zielonej dzielnicy Krakowa – Woli Justowskiej. Jakie produkty OKNOPLAST i ALUHAUS wykorzystali, aby uzyskać nowoczesny i nieco industrialny efekt?
SPIS TREŚCI
- Komfort – klucz do wymarzonego domu
- Okno na świat – przeszklona ściana
- Cicho, ciepło i komfortowo
- Nieoczywiste wejście – nietypowy układ
Komfort – klucz do wymarzonego domu
Ten dom stworzony został z myślą o komforcie mieszkańców. Jego elewacja od strony ulicy mieści bramę garażową i trzy niewielkie okna – w tym dwa na piętrze. W efekcie osoby znajdujące się na chodniku czy mijające posesję nie mają żadnego wglądu w życie prywatne rodziny. Przeciwległa ściana szczytowa zagospodarowana została jednak w zgoła inny sposób. Niemal w całości jest ona przeszklona, dzięki czemu pozwala cieszyć się widokiem na taras oraz pofalowane pagórki w oddali. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest doświetlenie promieniami słońca wnętrz.


Okno na świat – przeszklona ściana
Jakie produkty zostały wykorzystane do stworzenia szklanej ściany wychodzącej na ogród? Efekt taki udało się uzyskać przez połączenie najwyższej jakości okien aluminiowych ALUHAUS, a także drzwi tarasowych HST. Nie był to wybór przypadkowy, ponieważ okna te wyposażone są w tzw. przegrodę termiczną. Odznaczają się dzięki temu wysokim, zdecydowanie przekraczającym normy poziomem izolacyjności termicznej. Są jednak nie tylko ciepłe, co szczególnie istotne przy dużych przeszkleniach, ale też ciche, stabilne, wodo- i wiatroszczelne.

Szklana ściana zbudowana z wykorzystaniem aluminiowych okien i drzwi tarasowych w tym projekcie doświetla dwa poziomy domu. Na parterze salon połączony z jadalnią i kuchnią, a na piętrze główną sypialnię gospodarzy oraz sąsiadującą z nią ich prywatną łazienkę.

Wbrew pozorom nie było problemu z przesłonami okiennymi na tak nietypową powierzchnię. Na parterze w ciągu dnia okna pozostają odsłonięte, a wieczorami zaciągane są zasłony ukryte sprytnie po obu stronach okien. Na piętrze, gdzie ściana szczytowa zbiega się pod dachem w kształt trójkąta, zastosowane zostały zasłony częściowo przezierne montowane do biegnących ukośnie karniszy.


Cicho, ciepło i komfortowo
Co z pozostałą częścią domu? Tutaj projektanci i inwestorzy postawili przede wszystkim na komfort domowników. Pomieszczenia z oknami skierowanymi na podjazd i boczne granice działki, czyli pokoje dziecinne, wyposażone zostały w okna o klasycznym kształcie i rozmiarze. Tu inwestorzy postawili na ciepłe, energooszczędne okna Winergetic w kolorze antracytowym.


Elewacja z zewnątrz może nie prezentuje się tak spektakularnie jak ściana skierowana na ogród, ale z pewnością wnętrzom nie można odmówić wysokiego poziomu funkcjonalności i komfortu.W projekcie wykorzystany okna rozwierno-uchylne oraz stałe szklenia (fix) o nietypowym kształcie zaplanowane w łazience. Takie rozwiązanie pozwala na doświetlenie przestrzeni, ale jednocześnie zapewnia bezpieczeństwa maluchom.

Wykorzystana tu stolarka Winegretic od OKNOPLAST swój minimalistyczny wygląd zawdzięcza nie tylko prostym profilom, ale też modnemu kolorowi okleiny Anthrazitgrau seidenglatt. Został on idealnie dopasowany do barwy blaszanego dachu montowanego metodą na rąbek stojący, a także okien i drzwi tarasowych z aluminium. Charakteru oknom OKNOPLAST dodają także tzw. ukryte zawiasy. Okna te sąbardzo ciepłe i szczelne. Nie ma więc obaw o to, że stolarka umieszczona na dwóch stykających się ze sobą ścianach, będzie powodem nieszczelności. Przeciwnie – zimą doświetlenie pomieszczeń z dwóch stron pozwoli na obniżenie rachunków za energię grzewczą.
Nieoczywiste wejście – nietypowy układ
Budynek ten był projektowany dla mieszkańców, a nie aby cieszyć oczy przechodniów. Dowodem na to jest także niestandardowy układ strefy wejściowej do domu. Zamiast ulokować go na ścianie równoległej do drogi, np. tuż obok bramy garażowej, projektanci umieścili go na ścianie bocznej.

Do tego drzwi znajdują się we wnęce. Dzięki temu osoby wchodzące do budynku z zewnątrz, a nie z garażu, mogą podziwiać już ogród i widok na pagórki w oddali. Są one także chronione przed wiatrem, deszczem czy śniegiem podczas brzydkiej pogody.

Taki zabieg pozwolił też na stworzenie funkcjonalnej i otwartej przestrzeni dziennej na parterze. Po wejściu do budynku goście i domownicy znajdują się bezpośrednio w sąsiedztwie salonu, jadalni i kuchni. Mogą cieszyć się jasnymi przestrzeniami, zamiast błądzić po ciasnych i ciemnych korytarzach. Rozwiązanie to przekłada się też na optyczne powiększenie i tak już sporej przestrzeni.

Więcej domów z naszymi produktami, m.in. oknami i drzwiami tarasowymi, znajdziesz na naszym blogu w poradniku „Realizacje”. Sprawdź je!

Zapisz się do newslettera
Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.
Skontaktuj się z nami
Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
Napisz do nas:
"*" indicates required fields