artykuł poradnika "Realizacje"
Uwspółcześniona klasyka – kontrastowy dom w okolicach Legnicy
Ten czarno-biały dom koło Legnicy to dowód na to, że minimalistyczny i nowoczesny efekt można uzyskać, bazując na kontrastach i klasycznych rozwiązaniach. W tym projekcie architekci zdecydowali się na połączenie bieli i czerni oraz uwspółcześnienie tradycyjnej bryły budynku krytej dachem kopertowym dobudówkami o modernistycznym charakterze. Całości dopełnia stolarka od OKNOPLAST.
Ten dom uzyskał nowoczesny charakter dzięki kolorystyce, stolarce OKNOPLAST o minimalistycznym designie oraz sprytnemu połączeniu klasycznej bryły o czterospadowym dachu z kubistycznym garażem i patio. Tylko kilka zmian wystarczyłoby, aby stworzyć zupełnie tradycyjny budynek. Jakich? Żółta elewacja zamiast białej, drewnopodobna stolarka w miejsce czarnej oraz faliste, terakotowe dachówki w zastępstwie płaskich i ciemnych, a także przykrycie garażu spadzistym dachem i rezygnacja z nowoczesnego patio… W tym domu w Legnicy inwestorzy i projektanci mieli jednak jasno określony cel – stworzyć ponadczasowy budynek o nowoczesnym klimacie. Jak widać na zdjęciach, zdecydowanie im się to udało.
Zapraszająca strefa wejściowa
W tym projekcie nie ma miejsca na przypadkowe rozwiązania. Każdy element i strefa są zaplanowane z rozwagą. Nie inaczej jest z wejściem do domu. Chociaż nie ma tu klasycznego, krytego dachem ganku, wyraźnie wydzielona jest część tzw. wejściowa. Architekci zastosowali w tym miejscu ciekawe rozwiązanie inspirowane projektami nowoczesnych patio. Z bryły garażu nad chodnik prowadzący do drzwi wejściowych „wysunięty” został solidny, betonowy pas otynkowany na biało.
Wsparty jest jedynie przez cienkie, subtelne, stalowe słupy w kolorze czarnym, przez co zdaje się lewitować nad posadzką. Podobne kontrastujące stalowe elementy zastosowano horyzontalnie. Rzucają one cień na strefę wejściową z zachęcają do kontemplacji ławeczką i minimalistycznymi drzwiami z dużym przeszkleniem i aluminiowym, długim pochwytem zamiast klasycznej klamki.
To model Elite Flatt od Aluhaus z nakładką dwustronną w kolorze czarnym. Te aluminiowe drzwi wyróżniają się futurystyczną stylistyką, geometrycznymi frezowaniami, rewelacyjnymi właściwościami izolacyjnymi oraz ponadprzeciętną trwałością.
Ciekawa gra linii – żaluzje, które nadają ton
Projektanci tego domu jednorodzinnego znaleźli sprytny sposób na urozmaicenie bryły o jednokolorowej, białej elewacji. Zamiast dodawać drugą barwę przez np. drewniane wstawki w fasadzie, postawili na ciekawą grę linii. Wprowadzają ją nie tylko wspomniane wcześniej słupy stalowe montowane wertykalnie i horyzontalnie przy betonowych elementach patio. Poziome linie pojawiają się też z każdej strony domu dzięki żaluzjom fasadowym o solidnej i trwałej konstrukcji oraz minimalistycznym designie. Ich szerokie lamele w ciemnej barwie idealnie pasują do stolarki okiennej i drzwi tarasowych, a także stalowych słupów.
Inwestorzy zdecydowali się w tym projekcie domu na żaluzje fasadowe montowane podtynkowo. Dzięki temu mogą dowolnie zmieniać nie tylko poziom naświetlenia pomieszczeń budynku. Opuszczając całkowicie lub w pełni zwijając lamele mają także wpływ na charakter i wygląd elewacji. Dom prezentuje się ciekawiej i bardziej drapieżnie, gdy lamele są widoczne, a bardziej klasycznie i spokojniej, gdy te chowają się pod elewacją.
Z widokiem – okna od podłogi po sufit
Rozwiązaniem, które sprawia, że dom ma bardzo nowoczesny charakter, są wielkoformatowe okna OKNOPLAST Prismatic w kolorze Jet Black o dużych przeszkleniach. System ten odznacza się nie tylko nowoczesnym wzornictwem profili, ale też większymi niż standardowo przeszkleniami oraz rewelacyjnymi właściwościami termoizolacyjnymi.
W całym budynku – poza kuchnią – zastosowano je w wersji „od podłogi”, a więc rozpoczynające się tuż nad posadzką i sięgające do nadproży okiennych. Dzięki temu nie tylko wnętrza są maksymalnie doświetlone promienia słońca. Taki zabieg pozwala na uzyskanie spójnego i harmonijnego wyglądu każdej elewacji.
W niemal wszystkich pomieszczeniach pojawiają się one w wersjach otwieranych – pod postacią uchylnych okien lub drzwi balkonowych. W salonie okna typu fix, a więc nieotwierane, zajmują niemal całą jedną ścianę. Doskonale współgrają z drzwiami przesuwnymi OKNOPLAST HST 85 Premium w kolorze czarnym, które zajmują dwie sąsiednie ściany.
Warto zwrócić uwagę też na nietypowe, narożne okno w kuchni. To jedyne „krótkie” przeszklenie w domu – zaczyna się nad blatem roboczym dolnych szafek kuchennych.
Patio jako przedłużenie salonu
Zastosowanie drzwi przesuwnych OKNOPLAST HST Premium o głębokości zabudowy 85 mm nie miało w tym projekcie na celu jedynie doświetlenia wnętrz. W pozycji otwartej pozwalają one na połączenie strefy pokoju dziennego z ogrodową. Co ciekawe, wrażenie to potęguje zastosowanie na patio podobnego wykończenia posadzki oraz mebli co w pokoju dziennym. Inwestorzy postawili tu na elementy dekoracyjne i wyposażenia, które – choć odporne na działanie czynników zewnętrznych – doskonale prezentowałyby się też we wnętrzach.
Nad patio, podobnie jak w strefie wejściowej do domu, nie ma zadaszenia. Przestrzeń ta jednak uzupełniona została o betonową opaskę wychodzącą z głównej bryły budynku oraz stalowe, pasiaste wsporniki. Z każdej strony dom prezentuje się więc podobnie i spójnie – jednakowo nowocześnie i minimalistycznie.
Chcesz zobaczyć więcej domów wykorzystujących nasze produkty – okna, drzwi wejściowe, drzwi tarasowe, bramy garażowe czy rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe? Sprawdź nasz blogowy poradnik „Realizacje”.
Zapisz się do newslettera
Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.
Skontaktuj się z nami
Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
Napisz do nas
"*" indicates required fields