Home Baza wiedzy Realizacje Światło i przestrzeń – nowoczesny dom w Irlandii

artykuł poradnika "Realizacje"

Światło i przestrzeń – nowoczesny dom w Irlandii


opublikowane 12 lut 2024

3 minuty

Coraz częściej projektanci w domach jednorodzinnych starają się zacierać granice między światem zewnętrznym a wnętrzami. Udanym przykładem takiego podejścia jest minimalistyczny budynek zlokalizowany tuż przy brzegu morza w Irlandii. Architekci nie tylko zastosowali w nim po prostu wielkoformatowe okna i drzwi tarasowe OKNOPLAST. Stworzyli z ich użyciem ciepłe, efektowne i dające doskonały widok na wybrzeże przeszklone ściany. Dzięki temu dom o tradycyjnej bryle nabrał zdecydowanie nowoczesnego charakteru.

Większości osób wiejskie domy z Irlandii kojarzą się z wiekowymi, kamiennymi, budynkami w stylu cottage krytymi głównie strzechą. Ich wnętrza są przytulne, ale raczej słabo doświetlone. Ta realizacja, mimo lokalizacji na irlandzkiej prowincji, jest jednak inna. Inwestorzy postawili na nowoczesną bryłę, która do tradycyjnego budownictwa z Zielonej Wyspy nawiązuje m.in. wykorzystaniem kamienia elewacyjnego i dwuspadowym dachem. Wnętrza tego domu są jednak jasne i przestronne, a widoki na fale rozbijające się o brzeg czy zielone wzgórza – godne pozazdroszczenia.

Biel, kamień i antracyt – nowa klasyka

Z zewnątrz dom prezentuje się nowocześnie i minimalistycznie. Biel jego elewacji urozmaicona została przez pasy dekoracyjne z kamienia naturalnego. Nawiązują one nie tylko do budownictwa irlandzkiego, ale przede wszystkim przyrody dookoła budynku z licznymi białymi szarymi skałami oraz kamieniami kontrastującymi z zielenią trawy. Aby przełamać neutralność białych ścian, architekci zdecydowali się na ciemną stolarkę okienną oraz drzwi tarasowe. W całym budynku jest ponad dwadzieścia wielkoformatowych okien! Wszystkie mają jednakową wysokość – od podłogi po sufit – ale różnią się szerokością.

Ten przemyślany ruch projektantów nie tylko pozwolił na maksymalne doświetlenie promieniami słońca wnętrz. Dzięki temu udało się zachować spójny rytm na elewacji, co przypadnie do gustu zwłaszcza osobom ceniącym dobry design. Aby nie ograniczać widoku, okna nie są zasłaniane roletami czy żaluzjami zewnętrznymi. Tylko te łazienkowe mają wstawione szyby mleczne dla zachowania intymności. Chociaż zazwyczaj w nowoczesnych wybierane są okna i drzwi wejściowe w takim samym kolorze, przy tej inwestycji zdecydowano inaczej. Zarówno główne, jak i boczne drzwi do domu nie są czarne czy antracytowe, ale mają barwę ciepłego drewna. Dzięki temu projekt zyskał nieco na przytulności i emanuje domową, przyjazną atmosferą.

Dom podzielony – strefy prywatna i ogólnodostępna

Minimalistyczny dom na irlandzkim wybrzeżu wybudowany został na planie litery H – tyle że o nierównych ramionach. Z lotu ptaka budynek wygląda jak dwa tradycyjne domy ze skośnymi, dwuspadowymi dachami połączone prostopadłościanem krytym płaskim dachem. Ten łącznik to szeroki korytarz dobrze doświetlony promieniami słońca z wielkoformatowych okien. Stanowi on jednocześnie przedpokój, ponieważ to przez niego wchodzi się do domu i rozchodzi na prawo – do części ogólnodostępnej, dziennej, albo na lewo do strefy domowej, prywatnej. Dłuższy bok litery H kryje w sobie przestrzenie przeznaczone dla domowników – sypialnię gospodarzy, pokoje dzieci, łazienki, gabinet do pracy, a także – co ciekawe – mały salon z kominkiem do spędzania rodzinnych wieczorów. W krótszym boku litery H urządzona została natomiast część ogólnodostępna, tzw. dzienna. Znajdują się tam toaleta, przestronna kuchnia otwarta na jadalnię oraz przeszklony z trzech stron salon, w którym przyjmowani są goście i skąd można wyjść na wysypany kamykami taras.

Jak w akwarium? Przeszklony z trzech stron salon

Projektanci zdecydowali się „otworzyć” wnętrza pokoju dziennego połączonego z jadalnią i kuchnią na oszałamiający widok za oknem. Nic dziwnego – usytuowany jest on dokładnie naprzeciw brzegu ciemnego, majestatycznego morza. Siedząc na kanapie, można podziwiać jednak widoki nie tylko na wprost, a więc fal czy ciągnącej się po horyzont wody, ale też po bokach – jak w akwarium! A tam goście i domownicy mogą nacieszyć oczy widokiem zielonych pagórków, na których pasą się zwierzęta.

Jak osiągnięto taki efekt? Stosując po bokach nieotwierane okna wielkoformatowe typu fix, a na ścianie centralnej przesuwne drzwi tarasowe z wielkimi przeszkleniami. Aby rozwiązanie było nie tylko estetyczne, ale też funkcjonalne, do stworzenia przeszklonych ścian inwestorzy wybrali ciepłe i szczelne wielkoformatowe okna Pixel OKNOPLAST oraz pasujące do nich designem i kolorem drzwi tarasowe HST Premium OKNOPLAST. Oba te produkty wyróżniają się doskonałymi parametrami izolacji termicznej, minimalistycznym wyglądem i możliwością wykonania naprawdę ponadstandardowo dużych przeszkleń. W przypadku drzwi tarasowych, mimo tak dużych wymiarów, obsługa odbywa się niemal bezwysiłkowo.

Chcesz zobaczyć więcej realizacji z wykorzystaniem naszych produktów? Śledź nasze profile w mediach społecznościowych!

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów