Home Baza wiedzy Ranking okien 2024 – podpowiadamy, jakie okna wybrać

Ranking okien 2024 – podpowiadamy, jakie okna wybrać


opublikowane 04 lip 2024

6 minut

Przed Tobą wybór okien do domu lub mieszkania? Zwróć uwagę nie tylko na ich wygląd, ale przede wszystkim parametry techniczne. To szczególnie ważne, jeśli chcesz, aby stolarka chroniła wnętrza przed przegraniem podczas upałów, a zimą pozwoliła na obniżenie kosztów eksploatacji budynku. Sprawdź nasz ranking okien 2024.

SPIS TREŚCI

1. Ranking okien – jak czytać?
2. Najważniejsze parametry w rankingu okien 2024
3. Ranking okien 2024 – certyfikowana jakość w OKNOPLAST
4. Ranking okien 2024 – produkty OKNOPLAST
5. Porównywarka okien OKNOPLAST

Ranking okien – jak czytać?

W naszym rankingu okien 2024 prezentujemy wszystkie dostępne aktualnie systemy okienne OKNOPLAST. Ułożone zostały one w kolejności, biorąc pod uwagę najważniejsze parametry stolarki w budynkach pasywnych i energooszczędnych. Poszczególne pozycje to efekt porównania m.in. wartości współczynników związanych m.in. z przenikaniem ciepła, promieni słonecznych czy izolacyjności akustycznej. Oznacza to, że na pierwszym miejscu w rankingu okien 2024 znalazł się system najcieplejszy – crème de la crème naszej oferty. Na ostatnim natomiast okna ekonomiczne, spełniające jednak (jak wszystkie nasze produkty) aktualne, wyśrubowane wymogi przepisów budowlanych.

Pamiętaj też, że na naszej stronie znajdziesz porównywarkę systemów okiennych. Wybierz interesujące Cię okna i porównaj ze sobą ich główne parametry.

Klamka okienna Pixel


Najważniejsze parametry w rankingu okien 2024

Przygotowując ranking okien 2024, wzięliśmy pod uwagę parametry, które wskazują na to, m.in. jak ciepłe i ciche są okna. Przy każdym systemie okiennym stosujemy skróty Uw, g, Lt oraz Rw. Co oznaczają i dlaczego powinny być istotne dla inwestorów poszukujących stolarki do domu lub mieszkania?

● Współczynnik przenikania ciepła przez całe okno (Uw) – na jego wysokość składają się szyba, rama okna oraz sposób montażu. Parametr ten powinien być niższy od 0,9 W/(m²K ). Im mniejszą ma wartość, tym więcej ciepła okna zatrzymają wewnątrz domu, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.

● Współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego (g) – jego wartość dla okien podawana jest w procentach. Im wyższy jest ten parametr, tym więcej energii słonecznej wpada przez szybę do pomieszczeń, dogrzewając je.

● Współczynnik przepuszczalności światła (Lt) – określa ile światła przenika przez szybę okna do pomieszczenia. Najlepszym wyborem są okna o wysokim parametrze Lt, ponieważ – doświetlając wnętrza – pozwalają oszczędzać na sztucznym oświetleniu.

● Współczynnik izolacji akustycznej (Rw) – określany jest w decybelach (dB) i wskazuje na zdolność okien do tłumienia hałasu. Im jest wyższy tym lepiej okna wyciszają dźwięki.

Okno Pixel w kolorze Winchester
Okno Pixel w kolorze Winchester


Ranking okien 2024 – certyfikowana jakość w OKNOPLAST

Jako OKNOPLAST w Polsce działamy już ponad 30 lat. Obecnie mamy ponad 3500 salonów sprzedaży w 21 krajach świata, a także pięć fabryk w Polsce i Hiszpanii, gdzie na łącznej powierzchni 129 tys. km2 produkujemy rocznie 2,3 mln jednostek okiennych rocznie. Wszystkie nasze systemy okienne, niezależnie od miejsca zajętego w poniższym rankingu okien 2024, to produkty najwyższej jakości powstające pod okiem najlepszych ekspertów z zaawansowanych surowców. Jesteśmy tego pewni, ponieważ sprawdzamy ich trwałość i właściwości we własnym laboratorium oraz dziale kontroli jakości. Dodatkowym potwierdzeniem są międzynarodowe certyfikaty. Jakie?

 • IFT Q-ZERT – przyznawany przez Europejski Instytut Techniki Budowlanej ift Rosenheim, który opracował ścisłe zasady certyfikacji europejskich produktów stolarki okiennej.
 • NF – najważniejszy znak certyfikacji produktów we Francji, który potwierdza, że spełniają one  wymagania rynku i klientów.
 • Cekal – certyfikat potwierdzający jakość szkła izolacyjnego, laminowanego i hartowanego przyznawany przez prestiżowy instytut badawczy we Francji.
 • Casa Clima – certyfikat jednego z najbardziej wpływowych instytutów certyfikacji energetycznej budynków we Włoszech.
 • Certyfikat Szwedzkiego Instytutu SP – przyzawany przez jedną z najważniejszych organizacji badawczych w Europie, który gwarantuje, że produkty spełniają wszelkie normy rynku skandynawskiego..

Chcesz wiedzieć więcej o certyfikatach i nagrodach, które uzyskaliśmy w OKNOPLAST? Sprawdź tutaj.


Ranking okien 2024 – produkty OKNOPLAST

PAVA

Szukasz okien, które łączą nowatorskie rozwiązania technologiczne i energooszczędność z nowoczesnym designem? Najlepszym wyborem dla Ciebie będzie nowatorski system okienny PAVA – plasujący się na pierwszym miejscu w rankingu okien 2024. Zastosowaliśmy w nim m.in. obniżony nawet o 10 proc.* profil skrzydła, który wpuszcza do pomieszczeń więcej naturalnego światła, a także technologię suchego wklejania szyby STV, co zwiększa płynność i łatwość obsługi skrzydła okiennego. Dzięki dodatkowej, środkowej uszczelce, okna Pava są ciepłe i ciche, a autorska, geometryczna linia profilu sprawia, że nadają się idealne do nowoczesnych projektów.

 • Uw = 0,73 W/(m²K)[1]
 • Rw = 38 (-2; -7) dB[2]

Zobacz też: Poznaj okna Pava


[1] Dla okna referencyjnego z szybą o 4/18/4/18/4 Ug=0,5 W/(m²K) z ciepłą ramką psi = 0,03.

[2] Dla okna referencyjnego z szybą 4/18/3/16/3.


WINERGETIC PREMIUM

Winergetic Premium to okna, które spełniają rygorystyczne wymagania budynków energooszczędnych i mają autorski, zaokrąglony od zewnątrz profil. To system, który znajduje się na podium w rankingu okien 2024. Dzięki zastosowaniu m.in. środkowej uszczelki w ramie i skrzydle, ramki Waramatec, szerokiego profilu okiennego 82 mm i grubszych niż standardowo pakietów szybowych z szybami 3 mm odznaczają się doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi oraz akustycznymi.

W sezonie grzewczym możesz więc liczyć na niższe rachunki, a w hałaśliwej okolicy na przyjemną ciszę w pomieszczeniach domu. System ten jest także bardzo wytrzymały i odznacza się zwiększoną trwałością oraz odpornością, w tym na włamanie. Możliwe jest to dzięki m.in. zastosowaniu w standardzie zaczepów antywyważeniowych SafetyPlus.

 • Uw = 0,76 W/(m²K)[1]
 • Rw = 36 (-2,-6) dB[2]

Zobacz też: Poznaj okna Winergetic Premium


[1] Dla okna referencyjnego z szybą 4/18/4/16/4 Ug=0,5 W/(m²K) z ramką Warmatec.

[2] Dla okna referencyjnego z szybą 4/18/4/16/4.

WINERGETIC STANDARD

System ten zapewnia skuteczną ochronę przed stratami ciepła, ponieważ odznacza się bardzo dobrymi, ponadstandardowymi parametrami izolacji termicznej. Jednocześnie zachwyca ciekawym, ponadczasowym designem. Zaprojektowaliśmy go z wykorzystaniem prostych, minimalistycznych profili bez zaokrągleń, dzięki czemu pasują zarówno do budynków nowoczesnych, jak i klasycznych. Można uzupełnić je o aluminiowe nakładki nadające im industrialnego wyglądu. Dzięki nowoczesnym pakietom szybowym z taflami szkła o grubości trzech milimetrów i dodatkową środkową uszczelką w ramie, okna te skutecznie chronią też przed hałasem.

 • Uw = 0,76 W/(m²K)[1]
 • Rw = 36 (-2,-6) dB[2]

Zobacz też: Poznaj okna Winergetic Standard


[1] Dla okna referencyjnego z szybą 4/18/4/16/4 Ug=0,5 W/(m²K) z ramką Warmatec.

[2] Dla okna referencyjnego z szybą 4/18/4/16/4.

PRISMATIC

Szukasz okien, które łączą skuteczną izolację termiczną z estetycznym wyglądem nawiązującym do klasycznych form profili? System Prismatic to idealny wybór, ponieważ zastosowaliśmy w nim modernistyczny, zaprojektowany specjalnie dla OKNOPLAST pięciokomorowy profil skrzydła. Jest one smuklejszy niż standardowe profile, dzięki czemu okna mają większą powierzchnię szyb. Efekt? Lepiej doświetlają wnętrza, jednocześnie skutecznie zatrzymując ciepło w pomieszczeniach.

System ten odznacza się też doskonałą izolacją akustyczną, dlatego z powodzeniem można stosować je w budowlach stawianych w hałaśliwym terenie, np. w okolicy lotnisk, dworców.

 • Uw = 0,78 W/(m²K)[1]
 • Rw = 38 (-2,-6) dB[2]

Zobacz też: Poznaj okna Prismatic


[1] Dla okna referencyjnego z szybą o Ug=0,5 W/(m²K) z ramką Warmatec.

[2] Dla okna referencyjnego z szybą 4/18/4/16/4.

Okno Prismatic w kolorze Woodeck z klamka design+
Okno Prismatic w kolorze Woodeck z klamka design+


PIXEL

System okienny PIXEL to harmonijne połączenie technologii oraz designu, dzięki którym model ten jest jednym z chętniej wybieranych przez klientów. Okna te, ze swoją charakterystyczną ramą pozbawioną zaokrągleń, idealnie pasują do budynków w minimalistycznym stylu. Dzięki smuklejszym niż zazwyczaj profilom oraz pakietowi szybowemu o większej powierzchni przeszkleń wprowadzają do domu aż 22 proc.[1] więcej światła. Okna te odznaczają się także wysokim poziomem ochrony przed hałasem oraz włamaniem, m.in. dzięki zastosowaniu dwóch zaczepów antywłamaniowych w standardzie.

 • Uw = 0,83 W/(m²K)[2]
 • Rw = 36 (-2,-6) dB[3]

Zobacz też: Poznaj okna Pixel


[1] Wartość uśredniona zysku światła szyby w oknie PIXEL wyposażonym w słupek ruchomy z klamką centralną w stosunku do standardowych rozwiązań okien ze słupkiem ruchomym.

[2] Dla okna referencyjnego z szybą 4TFO/16/4/16/4TFO Ug=0,5 W/(m²K) z ciepłą ramką Warmatec.

[3] Dla okna referencyjnego z szybą 4/16/4/16/4.

Biała klamka PIXEL od OKNOPLAST

PROLUX

Okna Prolux stworzone zostały z myślą o tych, którzy cenią dobrze doświetlone wnętrza. To rozwiązanie bliźniacze do systemu Pixel pod względem technologicznym, ale różni się od niego bardziej klasycznym wzornictwem dzięki zastosowaniu profili o zaokrąglonych krawędziach i zaokrąglonych listew przyszybowych. Ten rewolucyjny model charakteryzuje się węższymi niż zazwyczaj profilami i większą powierzchnią szklenia. W efekcie wpuszcza do pomieszczeń 22 proc. więcej światła niż standardowe okna PVC. Okna Prolux są nie tylko estetyczne, ale też ciepłe i ciche.

 • Uw = 0,97 W/(m²K)[1]
 • Rw = 35 (-1,-5) dB[2]

[1] Dla okna referencyjnego z szybą 4/12/4/12/4 Ug=0,7 W/(m²K) z ramką Warmatec.

[2] Dla okna referencyjnego z szybą 4/12/4/12/4.

KONCEPT

Szukasz okien, które zapewnią optymalny poziom izolacji termicznej i akustycznej, a jednocześnie będą opcją najbardziej ekonomiczną? Postaw na system okienny Koncept. Chociaż jest ostatni w rankingu okien 2024, w którym kryterium są parametry izolacji termicznej, spełnia wymagania prawa budowlanego. Odznacza się klasycznym wyglądem, dobrymi parametrami technicznymi i przystępną ceną. To dobry wybór np. w przypadku modernizacji użytkowych, czyli przy wymianie stolarki okiennej w budynkach wielorodzinnych lub domach jednorodzinnych. Dlaczego? Izolacja termiczna okien nie jest kluczowa, ponieważ nie zostały one ocieplone lub zastosowano jedynie podstawową termomodernizację dachu, ścian czy fundamentów.

 • Uw = 0,92 W/(m²K)[1]
 • Rw = 34 dB[2]

Zobacz też: Poznaj okno Koncept


[1] Dla okna referencyjnego z szybą 4/14/4/14/4 Ug=0,6 W/(m²K) z ramką Warmatec.

[2] Dla okna referencyjnego z szybą 4/14/4/14/4.

okna koncept oknoplast

Porównywarka okien OKNOPLAST

Powyżej zaprezentowany ranking okien 2024 OKNOPLAST uszeregował nasze systemy okienne, biorąc pod uwagę aspekt energooszczędności. Dzięki niemu wiesz już, które z naszych okien są najcieplejsze i zapewniają najlepszą ochronę przed stratami ciepła. Pamiętaj jednak, że najlepsze okna dla Ciebie to takie, które będą optymalnie dopasowane do Twoich potrzeb. Nie zależy Ci na energooszczędności stolarki okiennej, a bardziej na wyglądzie, bezpieczeństwie, ergonomii użytkowania czy korzystnej cenie? Skorzystaj z naszej porównywarki okien lub skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy dobiorą system okienny pod kątem Twoich wymagań.

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów